پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

بخش دسترسی سریع
​برگزاري جلسه مراكز معاينه فني خودروهاي سنگين و نيمه سنگين استان تهران

تاریخ انتشار: 1397/03/29

​ برگزاري جلسه مراكز معاينه فني خودروهاي سنگين و نيمه سنگين استان تهران

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران جلسه نشست مشترك مديران مراكز معاينه فني سنگين و نيمه سنگين به میزبانی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران برگزار شد.
این نشست با حضور مدیرکل مهندس نصراله نژاد، عبدالملکی معاونت حمل و نقل، الهیاری رییس اداره ایمنی و ترافیک و جمعی از مدیران مراکز معاینه فنی به منظور طرح پیشنهادات، بیان نقطه نظرات، رسیدگی به شکایات و رفع معضلات موجود در مراکز معاینه فنی برگزار گردید.
مهندس نصراله نژاد مدیرکل اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران گفت: نقص فني خودروها ازعوامل مهم برزو تصادفات و تلفات جاده ای بوده و بسیاری از نقایص خودرو در سفرهای شهری نامشخص ولیکن در مسافت‌های طولانی و در سرعت‌های بالا نقایص ظاهر و مراجعه به مراكز معاينه فني معايب خودرو را آشكار می سازد. ازآنجا كه دارنده خودرو درقبال خود، سرنشينان و جامعه مسئول است كنترل دوره اي  و رفع نقص فني در افزایش ایمنی و حفظ جان هموطنان بسیار حائز اهمیت می باشد.
نصراله نژاد از تغییر و تحولات اساسی که با ارائه راهکارهای مناسب و خط مشی های کاربردی اداره ایمنی و ترافیک این اداره کل در مراکز معاینه فنی صورت گرفته خبر داد و افزود: درحال حاضر 9 مركز مكانيزه معاينه فني بخش خصوصی و 4 مرکز معاینه فنی شهرداری در استان تهران مشغول خدمات رساني هستند که در سال 96 تعداد 188 هزار خودرو به این مراکز مراجعه نموده که از این تعداد 34 هزار خودرو مردود و آمار بالایی از این مردودی شامل نقص در سیستم ترمز می باشد.
وی با بیان اینکه نجات یک انسان برابر با نجات کل جامعه است گفت: هریک از ما باید به حد توان خود در کاهش تلفات جاده ای گام برداشته و از آنجا که نقص فنی خودروها 20 درصد سهم تلفات برون شهری را به خود اختصاص داده با برخورد قاطع ، جدیت و پیگیری در بحث معاینه فنی امید است این آمار را به حداقل برسانیم.
نصراله نژاد از مردودی 22 درصدی معاینه فنی در استان تهران خبر داد و اظهار داشت آمار مردودی در کل کشور مابین 8 تا 10 درصد بوده ولیکن در استان تهران بعلت حجم بالای تردد ،افزایش ایمنی و حساسیت موضوع بطور میانگین از هر 5 خودرو یک مورد مردود اعلام می گردد.
این مقام مسئول عنوان نمود: تاکنون خودروهایی با عمر زیر 10 سال هر 6 ماه یکبار مورد معاینه فنی قرار می گرفتند و از آنجا این خودرو ها 25 درصد کل خودروها را به خود اختصاص داده اند لازم است جهت افزایش ایمنی هر 3 ماه یکبار مورد بازبینی قرار گیرند.
وی در ادامه از تشکیل گروه های گشت زنی معاینه فنی خبر داد و گفت: با هماهنگی پلیس راه شرق و غرب استان، ماشین های گشت زنی با حضور نمایندگانی از اداره ایمنی و ترافیک، پلیس راه و صنف معاینه فنی تشکیل خواهد شد.
نصراله نژاد در ادامه اظهار داشت: این امر به منظور برخورد با متخلفین و افزایش ایمنی کاربران جاده ای، بویژه در محورهای منتهی به بخش های حاشیه ای استان تهران صورت گرفته و با مراکز معاینه فنی به خصوص در استان های همجوار تهران که با سهل انگاری موجبات به خطر افتادن جان هموطنان را فراهم می نمایند طبق قانون برخورد بعمل خواهد آمد.مشخصات:
نظرات: *