پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

بخش دسترسی سریع
​اقدامات کم نظیر ایمنی در اجرای طرح سفر اربعین حسینی(ع)

تاریخ انتشار: 1395/09/22

​اقدامات کم نظیر ایمنی در اجرای طرح سفر اربعین حسینی(ع)

رئیس اداره ایمنی و ترافیک از عملکرد کم نظیر اقدامات ایمنی در طرح سفر زائرین اربعین حسینی (ع) خبر داد.

مرتضی اللهیاري با اشاره به شیوه نامه اجرایی طرح جابجایی زائرین اربعین حسینی با ناوگان حمل و نقل عمومی، اين اداره كل در راستاي تامين ايمني سفر و مسافرگفت: طرح ايمني ويژه اي در راستای خدمت رساني به زوار و عاشقان حضرت ابا عبد ا... الحسين (ع) با مشاركت و همراهي پليس راه و فعالان بخش حمل و نقلي جاده اي (صنوف، شركتها و رانندگان) عملياتي شد كه خوشبختانه بسیار موفقیت آمیز بود.

وی با تاکید بر اینکه بدون ترديد اهميت بازرسي هاي قبل از سفر بعنوان آخرين لايه بازرسي قبل از اعزام وسيله نقليه و از آن مهمتر بازرسي در مبدا سفر، از نقش بسزايي برخوردار مي باشد, افزود: اقدامات اين اداره كل در زمينه مديران فني به دودسته تقسيم مي گردد. نخست برگزاري دوره توجيهي ويژه مديران فني مسافربري بوده كه درمرداد ماه سالجاري بصورت متمركز در محل اداره كل برگزار گرديد .دوم، افزايش نظارت بر عملكرد مديران فني شركتها كه طي ايام اربعين با مشاركت و همراهي پليس راه استان بعنوان يك اقدام مشترك ايمني، اجرايي گرديد.

اللهیار ادامه داد: اين كنترلها به دو شكل صورت پذيرفت، نخست كنترل عملكرد مدير فني در محل شركت و دوم كنترل عملكرد مدير فني براي ناوگاني كه اجازه اعزام به سفر براي آن صادر شده است. اين كنترلها بصورت دروازه اي در محورهاي مواصلاتي استان صورت پذيرفته است.

وی با اشاره به اینکه يكي از اقدامات ويژه اي كه در اين دور از سفرها صورت گرفت، برگزاري جلسات آموزش اضطراري رانندگان بود كه با مشاركت عوامل پليس راه در محل پايانه هاي مسافربري برگزار گرديد, گفت: بازخواني مقررات حمل و نقل جاده اي و اسناد حمل، يادآوري تجهيزات ايمني مورد نياز ناوگان عمومي، نكات لازم در رانندگي در شرايط اضطراري متناسب با شرايط فصلي حاضر و ... از جمله مواردي بود كه در اين دوره ها مورد تاكيد قرار گرفت.  همچنین در این کلاسها از تجارب افسران پليس راه در اين دوره ها بهره گرفته شد.

رئیس اداره ایمنی و ترافیک در ادامه از بازرسی سلامت ناوگان حمل و نقل در این طرح گفت و ادامه داد:مهمترين موضوعي كه مدنظر بود، خروجي فرآيند تعريف شده فوق بود. از اينرو در زمان پيك زمان اعزام ناوگان ، تيمهاي بازرسي تعيين شده در پايانه هاي مسافربري حاضر و سلامت ناوگان كه بر روي سكو آماده اعزام به سفر بود مورد بازرسي قرار مي گرفت. كنترل مواردي نظير لاستيك، سلامت شيشه جلو، كپسول آتش نشاني، چكش ايمني، سيستم گرمايشي، كمربند ايمني و ... مهمترين مواردي بود كه در بازرسي ها مورد بررسي قرار مي گرفت.

اللهیاري در پایان به مشارکت این طرح با پلیس راه اشاره کرد و اضافه نمود:تعريف اقدام مشترك ايمني با مشاركت پليس راه، اساسي ترين ركن اجراي طرح بود كه به شرح موارد فوق الذكر در عاليترين سطح تعامل بين بخشي عملياتي گرديد . اعزام عوامل به پايانه هاي مسافري جهت اضافه شدن به تيم بازرسي مشترك و يا در اختيار گذاشتن عوامل در محل پاسگاه ها جهت انجام كنترل دروازه اي از جمله اين موارد بود. فرصت ايجاد شده جهت انتقال دانش فني به عوامل پليس راه از دستاوردهاي بدست آمده بود كه مورد بهره برداري قرار گرفت. كنترل ايمني ناوگان عمومي در محل پاسگاه ها به يك كارگاه آموزشي عملي در محل پاسگاه مبدل شد و مورد استقبال عوامل پليس راه قرار گرفت.اجراي اقدامات فوق الذكر در كنار اقداماتي نظير نظارت بر عملكرد شبانه روزي مراكز معاينه فني، ساماندهي حضور شركتهاي امداد خودرويي سبك و سنگين در طول محورهاي استان در طي ايام طرح و .....، با هدف تامين ايمني سفر و مسافر در طرح سفر زائرين اربعين حسيني (ع) بمدت يك ماه در دستور كار اداره ايمني و ترافيك قرار داشت و بحمدا... در كنار ساير اقدامات صورت گرفته از سوي متوليان ايمني حمل و نقل جاده اي، سفرهاي ايمن براي مسافران اعزام شده از مبدا استان تهران رادراين ايام شاهد بوديم.

مشخصات:
نظرات: *