پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

بخش دسترسی سریع
​ساماندهی تردد وانت بارها در راه های برون شهری از آبان ماه اجرا می شود

تاریخ انتشار: 1395/06/10

​ساماندهی تردد وانت بارها در راه های برون شهری از آبان ماه اجرا می شود

 معاون حمل و نقل اداره كل حمل و نقل و پایانه های استان تهران گفت: دستورالعمل ساماندهی تردد وانت بارها در راههای برون شهری در اواخر تیرماه سال جاری توسط معاون وزیر راه و شهرسازی و ریاست محترم سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ابلاغ و این دستورالعمل از آبان ماه سال جاری در سراسر کشور اجرایی می شود.

به گزارش روابط عمومي اداره كل حمل ونقل وپايانه هاي استان تهران حسن عبدالملكي افزود: در راستای ساماندهی ناوگان وانت بار و برقراری نظم و قاعده در نحوه بهره برداری و تردد وانت بارها در جاده های برون شهری و ارتقاء سطح ایمنی جاده های کشور دستوالعمل لازم در این زمینه در سطح کشوری تهیه و تدوین شده است.

وی بیان کرد: شرایط فعالیت رانندگان حمل و نقل کالای سبک (وانت بار) برون شهری مطابق با دستورالعمل صدور، تمدید، تعویض و لغو برگ فعالیت رانندگان حمل و نقل برون شهری و روستایی خواهد بود لذا دارا بودن حداقل مدرک تحصیلی پنج ابتدایی، گذراندن دوره های آموزشی عمومی، ارائه گواهی نامه رانندگی پایه 3، داشتن حداقل سن 23 سال و حداکثر 55  سال الزامی است همچنین رانندگانی که سابقه پرداخت حق بیمه دارند، تا سقف 10 سال به حداکثر سن مذکور اضافه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: این ساماندهی با استناد به ماده 7 قانون تغییرنام وزارت راه به وزارت راه و ترابری و آیین نامه اجرایی تبصره یک ماده 31 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و براساس مصوبه 27 بهمن ماه سال 88 هیات وزیران انجام می شود.

وی در ادامه ابراز کرد:  با توجه به تعداد زیاد ناوگان وانت بار در کشور (تعداد وانت بار های پلاک ع حدود 107 هزار دستگاه و تعداد وانت بارهای پلاک غیر ع حدود 2 میلیون و 200 هزار دستگاه( برای اجرای هرچه بهتر طرح، نیاز به همکاری و هماهنگی دستگاه های مرتبط با این طرح از جمله پلیس راه،  سازمان ملی استاندارد، وزارت کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

 عبدالملكي  اذعان داشت: در صورت اجرای موفقیت آمیز این طرح قطعا شاهد کاهش تصادفات و تلفات ناشی از تقصیر وانت بار در سوانح رانندگی جاده ای خواهیم بود چرا که با اعمال ضوابط و مقررات بر روی وسیله نقلیه و نحوه بارگیری، مهار بار و ظرفیت مجاز حمل و انجام آموزه های لازم، ارتقاء سطح ایمنی در این بخش را شاهد خواهیم بود.

وی عنوان کرد: در حال حاضر اسناد حمل برای فعالیت وانت بار ها صادر نمی شود و کنترلی در خصوص بار حمل شده توسط این ناوگان صورت نمی گیرد و همواره این امکان وجود دارد که بخشی از کالاهای قاچاق از این طریق حمل شود لذا ساماندهی فعالیت ناوگان وانت بار می تواند باعث کاهش و حذف این افراد شده و بتوانیم شاهد فعالیت سالم رانندگان زحمت کش این حوزه باشیم.

معاون حمل و نقل اداره كل حمل و نقل و پایانه های استان تهران در پایان اضافه کرد: ساماندهی این امر طبق دستورالعمل از طریق شرکت های حمل و نقل برون شهری فعلی در اولویت اجرا خواهد بود و در دستورالعمل پیش بینی شده که به زودی شرکتهای ویژه وانت بار نیز شکل خواهد گرفت
مشخصات:
نظرات: *