پریدن از روی نوار فرمان ها
پیوند به محتوای اصلی

بخش دسترسی سریع
​برگزاري جلسه ستاد اربعين حسيني در تهران با حضور تشكل‌ها و مديران شركت هاي حمل‌ونقل مسافر

تاریخ انتشار: 1394/08/23

​برگزاري جلسه ستاد اربعين حسيني در تهران

با حضور تشكل‌ها و مديران شركت هاي حمل‌ونقل مسافر

جلسه ستاد اربعين حسيني با حضور نمايندگان اتحاديه و انجمن‌هاي صنفي، نماینده سازمان راهداری در ستاد اربعین و مدير كل حمل‌ونقل و پايانه‌هاي استان تهران در تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل حمل و نقل و پايانه هاي استان تهران قاسمعلی صادقی، نماينده سازمان راهداري و حمل و نقل جاده هاي در ستاد اربعين از ابلاغ بخشنامه‌اي در خصوص ممنوعيت پيش فروش بليت اتوبوس در ايام اربعين خبر داد وگفت: طبق اين بخشنامه درایام اربعین از 8 تا 18 آذرماه، پیش فروش بلیت و سرویس های دربستی به مناطق مختلف کشور به جز استان های ایلام و خوزستان ممنوع است.

وي با ارائه توضیحاتی در خصوص هماهنگی های لازم در زمینه اعزام و بازگشت زائرین کربلای معلی اظهار کرد: استقبال مردم برای زیارت عتبات عالیات به ویژه کربلای معلی در ایام اربعین هر سال رو به افزایش است و به همین دلیل از سال گذشته ستاد عالی ساماندهی اربعین حسینی تشکیل ودر قالب کمیته های کاملاً نظام یافته وارد عرصه فعالیت شدند تا با تمام توان کار ساماندهی آیین اربعین حسینی و خدمت رسانی به زائران اربعین را بر عهده دارند.

صادقی افزود: طرح سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی در واقع  یک طرح ملی و چون اعزام در مدت زمان بیشتر ولی  بازگشت زائرین در یک محدوده زمانی فشرده صورت می گیرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نماینده سازمان راهداری در ستاد اربعین مرز مهران تاکید کرد: کلیه ناوگان حمل و نقل مسافر در کشور باید طبق ضوابط یعنی دارا بودن کارت هوشمند راننده و ناوگان برگه معاینه فنی هم چنین صورت وضعیت در زمینه  بازگشت زائرین فعالیت کنند.

وی افزود: با توجه به کثرت مسافرین و لزوم خدمات رسانی به خیل عظیم زائران در زمان مشخص؛ حتی با بکارگیری تمام ظرفیت حمل و نقلی باز هم با محدودیت هایی مواجه خواهیم بود.و انتظار می رود فعالان این امر با دقت در اهداف سازمان بازگشت زائرین را در سفر ایمن، با صرفه اقتصادی  و روان به مقاصد مورد نظر شان انجام دهند.

وی تاکید کرد؛ با توجه به اجرایی شدن قانون پیمایش و تخصیص سوخت بر اساس عملکرد تلاش شده است با همکاری شرکت پخش فرآورده های نفتی شارژ سوخت ناوگان مورد نظر در ایام حمل و نقل زائرین افزایش داشته باشد.

وی یادآور شد: تانکرهای ویژه برای سوخت گیری در مسیر حرکت ناوگان در شهرهای مرزی تدارک دیده شده است ولی درخواست ما این است که رانندگان عزیز در آخرین لحظات خروج از شهرها سوخت گیری کافی را داشته باشند تا با آرامش بیشتری کار نقل و انتقال را انجام دهند.

صادقي با بیان اینکه زائران اربعین از سه مرز مهران، چزابه و شلمچه عازم عراق می شوند، گفت: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای با احداث ساختمان هایی به عنوان مسجد و هم چنین سرویس های بهداشتی زمینه خدمات رسانی به زائرین را افزایش داده است.

صادقی در بخش دیگری از سخنان خود به  لزوم استفاده از ناوگان مینی بوسی اشاره کرد و گفت تجربه نشان داده است که ناوگان مینی بوسی نیز با رعایت اصول و ضوابط کاری می تواند نقش موثری در انتقال زائرین از مرز به شهرهای نزدیک داشته باشد. و امسال از ناوگان مینی بوسی نیز در امر انتقال استفاده خواهد شد.

مدير كل حمل و نقل و پايانه هاي استان تهران نيز در اين نشست با اشاره طراحي سناريوهاي مختلفي براي جابه جايي زائران اربعين گفت: با توجه به ذهنيت مثبتي كه از امنيت و امكانات كشور ما نسبت به كشور عراق و بسياري از كشورهاي همجوار وجود دارد مردم توقع خدمات خوب را دارند. با جلسات متعددي كه با دست اندركان و مسئولان در خصوص خدمت رساني به زائران اربعين داشتيم نقاط ضعف و قوت حمل و نقل را در سالهاي گذشته  بررسي كرديم و اميدواريم كه با تمهيداتي انديشيديم بتوانيم به نحو احسن به مردم و زائران اربعين حسيني خدمت كنيم.

حميد رضا شهركي ثانوي با اشاره به اينكه 3000 ناوگان جاده اي عمومي تحت پوشش اين استان است گفت: در سال گذشته با همراهي هم استاني‌هاي عزيز توانستيم حدود 4000 دستگاه اتوبوس ظرف مدت پنج، شش روز به مرزها اعزام تا زائران اربعين حسيني را جابه‌جا كنند.

وي همچنين به انجام سفرهاي داخلي در ايام اربعين اشاره كرد و گفت: با عنايت به اينكه در ايام اربعين، بيتشر اتوبوس‌ها براي جابه‌جايي زائران اربعين حسيني به مرزهاي عراق اعزام مي شوند و از سوي ديگر تعدادي از هموطنان عزيز در اين ايام از تهران به استانهاي مختلف سفر مي‌كنند ممكن است در سرويس‌دهي عادي كمبودهايي مشاهده شود. از مردم عزيز مي خواهيم كه سفرها را به شكلي تنظيم كنند كه بتوانيم جوابگوي نيازهاي عزيزان باشيم و همچنين در روزهاي بازگشت بتوانيم كمك موثري بازگشت زائران از مرزهاي ايران به داخل كشور انجام دهيم.

حسن غفاري، رئيس اداره ايمن  و ترافيك نيز  در اين نشست به رعايت نكات ايمني ولزوم انجام دقيق بازديدهاي فني از اعزام اتوبوس ها گفت: بحث ايمني يكه اولويت هاي اصلي سازمان در حمل ونقل جاده اي است. لازم است كه مديران شركت ها بر كار مديران فني نظارت كنند و اتوبوسهايي كه به لحاظ فني داراي ايراد هستند از بكارگيري اين اتوبوس ها وسرويس دهي تا رفع مشكل جلوگيري كنند.

وي همچنين به كمك و مشاوره شركت بازرسي وكيفيت استاندارد ايران در بازديد  وبازرسي از فعاليت مديران فني  شركت هاي حمل ونقل و مراكز معاينه فني سنگين و نيمه سنگين اشاره كرد و گفت: اين شركت، ما را در بررسي روند فعاليت مديران فني ومراكزمعاينه فني ياري خواهد كرد. اميدواريم با  بازديدهاي تخصصي و فني  اين شركت بازرسي  وارايه گزارش ها به ما علاوه بر رفع نواقص و مشكلات در حوزه فني و ايمني بتوانيم خدمات شركت ها را از جهات مختلف  مورد ارزيابي كرده و  آنهااز لحاظ ايمني و ... درجه بندي كنيم تا با معرفي و تشويق شركت ها ومراكز معاينه فني برتر در اين بخش، بتوانيم گامهاي موثري در ارتقاي ايمني حمل و نقل و كاهش تصادفات رانندگي برداريم.

احمد رضا عامري مدير عامل اتحاديه تعاني شركت هاي مسافري نيز در اين نشست با حماسه امام حسين(ع) در كربلا اشاره كرد وگفت: اتفاقي كه در نينوا در سال 61 هجري رخ داد باعث شده نه تنها شيعيان بلكه اديان ديگر شيفته امام حسين شده و ارادت ويژه اي به امام حسين (ع) داشته باشند. ما نياز با ارادتي كه داريم تلاش خود را خواهيم كه حمل و نقل زائران اربعين حسيني را به نحو احسن انجام دهيم

عامري با اشاره به ممنوعيت پيش فروش بليت اتوبوس از 8 تا 18 براي ناوگان عمومي جاده اي به مرزهاي عراق جهت انتقال زائران گفت: مي توان با برنامه ريزي و سياستگذاري بهتر زائران را در اين ايام جابه جا كرد. تقريبا حدود 20هزار ناوگان عموميبين شهري داريم كه مي توان با 50 درصد ناوگان زائران را جابه جا كنيم و همه سرويسها را به مرزها اعزام نكنيم تا دانشجويان، سربازان و ساير مسافراني كه در اين ايام به شهر و ديار خود از طريق ناوگان عمومي سفر مي‌كنند سرگردان نشوند و بتوانند به كار و زندگي شان برسند.

وي خطاب به مديران شركت هاي حمل و نقل عنوان كرد: سعي كنيد در جا به جايي زائران در حق كسي اجحاف نشود گرفتن كرايه حق شما است وبه گفته آقاي كشاورزيان علاوه بر هزينه يكسر خالي هزينه معطلي در ترافيك سنگين نيز لحاظ شود. 

عامري در ادامه به مشكلاتي كه نيروي انتظامي براي رانندگان در سال گذشته به وجود آورده بود اشاره كرد و گفت: با توجه به شرايطي كه در اين ايام حاكم ترافيك سنگين در محورهاي منتهي به مرز برخي از نيروهاي پليس اقدام به ضبط دفترچه رانندگان و يا كندن پلاك مي كنند. هيچ مقامي حق كندن پلاك خودرو را ندارد مگر اينكه خودرو داراي نقص فني باشد.

وي افزود: من با فرمانده پليس راه صحبت كردم كه دفترچه رانندگان را ضبط نكنند. شما از يك سو نظم حمل ونقل را بهم مي زنيد و از يك سو مي خواهيد قانون را صددرصد رعايت كنيد. نمي توان از يك سو پنج شش ساعت در ترافيك سنگين گرفتار شد و هم 9 ساعت مجاز رانندگي كرد. 

مدير عامل اتحاديه شركت هاي تعاوني مسافري كشور به عوارض شهرداري نيز اشاره كرد و گفت: در سال گذشته هماهنگي هايي شد كه شهرداري براي اتوبوسهايي كه براي جا به جايي زائران اعزاممي شوند عوارض نگيرند كه جاي تقدير وتشكر از مجموعه حمل و نقا و پايانه هاي استانتهران وآقاي شهركي دارد.

مجيدي، رئيس انجمن صنفي رانندگان حمل ونقل مسافر نيز با اشاره به كندن پلاك ودفترچه رانندگان در سال گذشته از سوي پليس راه گفت: در سال گذشته نيروي انتظامي از يگان ويژه و عمليات نيز براي ساماندهي به حمل و نقل استفاده كرده بود كه هرگونه اعتراضي كه راننده مي كرد اقدام به كندن پلاك مي كردند و هيچ توجهي به چيزهاي ديگر نداشتند. اميدواريم اتفاقاتي كه در سال گذشته رخ داد امسال رخ ندهد.

مشخصات:
نظرات: *